Schronisko z usługami opiekuńczymi

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Arka Noego” w Głomsku rozpoczęło swoją działalność w 2009 r. Po rozpatrzeniu naszego Statutu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił zarejestrować Stowarzyszenie dnia 30 czerwca 2009 r. W  dniu 09.01.2015 r. siedziba została przeniesiona  z Piły do Głomska. Zgodnie z przyjętym i zatwierdzonym Statutem, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Arka Noego” w Głomsku prowadzi szeroką działalność w zakresie pomocy społecznej i ochroną zdrowia.
28 lutego 2018 roku otrzymaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego OPP.

Jesteśmy w Związku Organizacji Współpracy z Barką w Poznaniu.

W lutym 2017 r.  utworzyliśmy placówkę o nazwie:

Punkt Pomocy Terapeutyczno-Readaptacyjny dla osób uzależnionych i bezdomnych

Punkt Pomocy Terapeutyczno – Readaptacyjny dla osób uzależnionych i bezdomnych działa w ramach Ogólnopolskie Stowarzyszenia Arka Noego w Głomsku adres: Głomsk 1 , 77-424 Zakrzewo.

Punkt Pomocy Terapeutyczno-Readaptacyjny przeznaczony jest dla osób bezdomnych i uzależnionych oraz osób biednych starszych i schorowanych, które podejmują próbę ponownego przystosowania się do czynnego samodzielnego życia w społeczeństwie i do pracy zawodowej. Dla osób bezdomnych potrzebujących wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych i „wyjścia z bezdomności” dlatego budynek mam charakter schroniska.

1. Lokalizacja – przeznaczenie.

Punkt Pomocy jest  placówką dającą schronienie ludziom mającym statut osób bezdomnych i uzależnionym.

Ponadto placówka prowadzi działalność terapeutyczną w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

Na powierzchni 800 m² schronienie ma ok. 40 osób. Pomieszczenia, wcześniej szkolne, zostały zaadoptowane na mieszkalne. Stowarzyszenie jest w trakcie finalizacji zmiany sposobu użytkowania budynku szkoły na placówkę terapeutyczną mającą charakter domu pomocy opieki społecznej.

Punkt Pomocy Terapeutyczno – Readaptacyjny dla osób uzależnionych i bezdomnych działa w ramach Ogólnopolskie Stowarzyszenia Arka Noego w Głomsku adres: Głomsk 1 , 77-424 Zakrzewo

Na działce nr 49 w Głomsku gm. Zakrzewo mieści się działka o powierzchni 4915,00 m² istniejący budynek 545,85 m² z istniejącymi utwardzeniami 140.08 m² oraz terenami zielonymi 4229,06 m²

Budynek jest użyteczności publicznej, wolnostojący , częściowo podpiwniczony. Budynek jest konstrukcji tradycyjnej – murowany. Budynek jest wyposażony w instalację elektryczną, wodno kanalizacyjną oraz c.o.

Budynek po byłej szkole podstawowej, parterowy z poddaszem użytkowym częściowo podpiwniczony, obejmującym pomieszczenia na parterze (pomieszczenia sypialne osobne dla mężczyzn osobne dla kobiet, pomieszczenia pokoju terapeutycznego oraz gabinetu medycznego, biura stowarzyszenia, kuchnia, siedmiu toalet, cztery prysznice osobne dla kobiet i mężczyzn dodatkowo jest toaleta osobna dla gości, osobnej jadalni, korytarze, klatka schodowa – pow. 432,65 m2), pomieszczenia na piętrze (pomieszczenia dla terapeutów, kantorki na środki chemiczne, toaleta – pow. 224,64 m2) oraz kotłownie i pomieszczenia piwniczne – pow. 184,13 m2.

2. Przeznaczenie Punktu Pomocy

Punkt Pomocy Terapeutyczno-Readaptacyjny przeznaczony jest dla osób bezdomnych i uzależnionych, które podejmują próbę ponownego przystosowania się do czynnego samodzielnego życia w społeczeństwie i do pracy zawodowej. Dla osób bezdomnych potrzebujących wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych i „wyjścia z bezdomności” dlatego budynek mam charakter schroniska, noclegowni i ogrzewalni. W obiekcie przeznaczono miejsc dla 40 osób.

Standard Punktu Pomocy dla osób bezdomnych to:

1. Schronisko dla osób bezdomnych i uzależnionych świadczący usługi przez cały rok , przez 7 dni w tygodniu.

2. Możliwość całodobowego przebywania w schronisku z jednoczesnym zapewnieniem pełnego ogrzewania budynku powyżej 20ºC

3. Możliwość spożywania posiłków w oddzielnym pomieszczeniu adoptowanej jako jadalnia z pełnym wyposażeniem w czajnik , mikrofalówkę, lodówkę , toster z aneksem kuchennym.

4. Umożliwienie i pełnego dostępu do prysznic i wymiany odzieży na czyste i nowe ubrania

5. Zapewnienie informacji o dostępnych formach pomocy z jednoczesnym jej zorganizowaniu

6. Zapewnienie usług aktywizujących i ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społecznej i uzyskanie samodzielności życiowej z jednoczesnym wyjściem z bezdomności.

7. Wydzielone pomieszczenie do prac biurowych

8. Pomieszczenie do konsumpcji posiłków (jadalnia)

9. Wydzielone pomieszczenie do spotkań indywidualnych

10. Wydzielone pomieszczenie wyposażone w komputer i internet bezprzewodowy.

3. Kwalifikacje osób świadczących usługi w Punkcie Pomocy w Głomsku

Kadra prowadząca placówkę to osoby z wykształceniem wyższym i średnim przygotowane zawodowo do pracy w takiej placówce (resocjalizacja, pedagogika, specjaliści terapii uzależnień, pomoc psychologiczna, opiekunowie medyczni).

Osobom udzielana jest pomoc terapeutyczna pod kątem problemu bezdomności, uzależnień, pomoc sprawcom i ofiarom przemocy. Osoby, którym udzielamy pomocy mają pełny dostęp do opieki zdrowotnej. Natomiast klienci, którym udzielamy pomocy ambulatoryjnie przychodzą na umówione spotkania i godziny z terapeutą uzależnień. Dodatkowo posiadamy w kadrze osobę, która jest emerytowanym policjantem z 30 letnim stażem pracy w Policji oraz licencjonowaną osobę w ochronie mienia z uprawnieniami udzielania pierwszej pomocy przed medycznej.

Pomoc socjalna udzielana jest przez pracownika socjalnego wydelegowanego przez GOPS w Zakrzewie z którym współpracujemy. W każdym pokoju udostępniona jest telewizja oraz Internet. 

Dodatkowo pomieszczenia posiadają zgodę na adaptację pod kątem przepisów przeciwpożarowych oraz BHP. W placówce rozmieszczone są wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, działań w razie pożaru. Na ścianach wiszą gaśnice z aktualnymi badaniami i pozwoleniami na ich użycie. Podopieczni korzystający z pomocy placówki muszą być osobami trzeźwymi i sprawdzani są pod kątem trzeźwości alkomatem z aktualną kalibracją oraz narkotestami. Jednym z warunków bycia w placówce jest przestrzeganie czystości przez podopiecznych, czyli codzienne mycie się, przebieranie ubrań. Czysta pościel wydawana jest raz na dwa tygodnie. Osoby korzystające z pomocy mają pełny komfort i przestrzeń powyżej 4 m² na osobę a w pomieszczeniach mieszkalnych znajduje się od 3 do 4 okien. Klienci którzy zamieszkują w Punkcie Pomocy mają swobodny dostęp do łóżek wyposażonych w wygodne materace zawsze czystą pościel, poduszkę , koc. Każda osoba ma swój wydzielony do mebel z szafą osobistą. Wszyscy muszą zapoznać się z regulaminem placówki i potwierdzić to własnoręcznym podpisem oraz przestrzegać go. Poza tym ściśle współpracujemy z pracownikami socjalnymi z Ośrodków Pomocy Społecznej w różnych regionach Polski. Osoby, którym udzielamy pomocy mają pełny dostęp do opieki zdrowotnej. Oprócz prowadzenia schroniska Stowarzyszenie na terenie obiektu prowadzi uprawę warzywno owocową oraz hodujemy zwierzęta kury, kozy i króliki.

Wybierz język »